W naszym popisie talentów będą więc prowadzący, uczestnicy, gościnne gwiazdy i wybitne jury, z tą różnicą, że wszyscy byli, są lub kiedyś będą porażkowiczami (publiczności również przypadnie aktywna rola, bo wspólny śmiech pozwala pokonać bariery zakłopotania).
Dlatego na scenie Komedii nie zobaczycie Lady Gagi, ale za to będzie Anna Łuczak. Nie zobaczycie Zendayi, ale będzie Martyna Peszkaya - nie znacie jej, ale przynajmniej się rymuje. Nie pojawi się Billie Eilish ani Dawid Podsiadło, ale będzie Dudek Kasia i Drózd Ania. Nie zobaczycie u nas Igi Świątek, ale będzie Marta Stańczyk, która nigdy nie grała w tenisa. Nie natkniecie się też na Dr Quinn, ale pojawi się Drag Queen, czyli Maciej „Gąsiu” Gośniowski. Nie przyjdzie Maciej Musiał bo nie musiał, ale muszą za to przyjść Orliński Aleksander i Pesta Maciej - też aktorzy. Nie będzie Jamesa Bonda, ale będzie Grzegorz Brandt. Jak widzicie, nie będzie u nas wielu polskich i zagranicznych gwiazd, które nie przyjęły zaproszenia. Ale najważniejsze, że będziecie Wy!
Dlaczego warto się z nami spotkać? Bo jeśli telewizja interesuje się małą grupką osób utalentowanych, to my chcemy dać przestrzeń wszystkim, którzy odpadli i w swoich domach w ukryciu podglądają losy wygranych. W naszym show odwrócimy nawykowy bieg myśli i – ujawniając nasze porażkowe historie – zawołamy razem: „YOU CAN FAIL!”. Przerwiemy rwący, zabierający nas na dno poczucia wartości, potok myśli: „Tak! Możesz przegrać i nic takiego się nie stanie!”.
You can fail! Porażka Show! jest dla tych, którzy:
- nie dostali się (i nigdy nie dostaną) do „You can dance”, „Idola”, czy „Voice of Poland”
- kiedyś gdzieś się zatrzasnęli albo włożyli w coś głowę i nie mogli jej wyciągnąć
- czuli, że są dla kogoś rozczarowaniem
- upuścili lody zanim zdążyli je polizać
- w obawie przed porażką bali się zaryzykować
- nie weszli na ulubione drzewo, bo raz z niego spadli
- brzydko piszą i nie lubią ortografii
- szukają swojego miejsca; gdziekolwiek
- choć raz przestali w coś grać, bo wiedzieli, że przegrają
- choć raz uwierzyli komuś, że są niewystarczający
Strach przez porażką – zwyczajowo nacechowaną negatywnie – bardzo często blokuje nas w podejmowaniu ryzyka. Do tego lęku przed niepowodzeniem formatują nas już na wczesnym etapie edukacji szkoła, dom, relacje rówieśnicze, a później długo trzymają nas w ryzach uwewnętrznionej presji odniesienia sukcesu. Wszyscy, którzy nie wpiszą się w ten model, czują się przegrywami, porażkowiczami, loserami.
W alternatywnych modelach edukacji od dawna zwraca się uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa nasze nastawienie. Akceptując niepowodzenia, nie zniechęcamy się, nie porzucamy planu, pomysłu, marzenia. To tylko jedna perspektywa – umiejętność dostrzeżenia w porażce zalążków przyszłego powodzenia.
Są również inne perspektywy: porażka jako odmowa, jako gest świadomego wycofania się z wyścigu, z konkurencji, z propagandy sukcesu. Porażka jako wyraz buntu, w skrajnych przypadkach potrzeba „zniknięcia”, jako odmowa wejścia do gry na zasadach ustanawianych przez silniejszych. Porażka to w końcu stały motyw komediowy: wiele schematów narracyjnych bazuje na przygodach porażkowiczów, a slapstickowe żarty często polegają na nieustannym, kaskadowym popełnianiu błędów.
Scenariusz spektaklu stworzyły Justyna Sobczyk i Iga Gańczarczyk we współpracy z zespołem aktorskim. Autorką i autorem scenografii są Magdalena Łazarczyk i Łukasz Sosiński, kostiumy zaprojektowała Wisła Nicieja, muzykę (wykonywaną na żywo) skomponowała Magda Dubrowska. Za reżyserię światła odpowiada Sebastian Klim, za choreografię Aleksandra Bożek-Muszyńska, za wideo Magdalena Mosiewicz. Materiały edukacyjne przedstawienia opracowała Justyna Czarnota, a reżyserce i zespołowi asystowała Maria Gustowska.
Zapraszamy na You can fail! Porażka Show!, czyli teatralne świętowanie, obśmiewanie i oswajanie niepowodzeń! A dlaczego składamy Państwu tę propozycję? Bo wierzymy, że sztuka może być ważnym narzędziem zmiany społecznej, a komedia i żart najlepszym wehikułem.
Spektakl You can fail! Porażka Show to wspólna produkcja Teatru Komedia i Teatru 21 – zespołu teatralnego, którego aktorkami i aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Przez 19 lat Teatr 21 stworzył kilkadziesiąt spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w Polsce i za granicą. Dzięki swojej unikalnej misji i działalności jego twórcy i twórczynie nie tylko przełamują bariery w myśleniu o osobach z niepełnosprawnościami, ale także przesuwają granice różnorodności i inkluzywności w polskim teatrze. Spektakle Teatru 21 są głęboko autentyczne, ponieważ opowiadają o osobistych doświadczeniach aktorów i aktorek, ale jednocześnie robią to często z ironią, przymrużeniem oka.
Grupa występowała na festiwalach krajowych i zagranicznych, w 2021 roku została nagrodzona Paszportem POLITYKI w kategorii „Teatr”. Obecnie Teatr 21 tworzy projekt Centrum Sztuki Włączającej, które jest pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości kierującą uwagę na twórczość artystów z niepełnosprawnościami.
You can fail! Porażka Show
Spektakl jest koprodukcją Teatru Komedia i Teatru 21
- Pomysł, scenariusz, reżyseria: Justyna Sobczyk
- Scenariusz, współpraca dramaturgiczna: Iga Gańczarczyk
- scenariusz powstał we współpracy z zespołem aktorskim
- Scenografia: Magdalena Łazarczyk i Łukasz Sosiński
- Kostiumy: Wisła Nicieja
- Muzyka na żywo: Magda Dubrowska
- Reżyseria światła: Sebastian Klim
- Choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska
- Wideo: Magdalena Mosiewicz
- Asystentka reżyserki: Maria Gustowska
Występują:
- Grzegorz Brandt | Teatr 21
- Anna Drózd | Teatr 21
- Kaśka Dudek
- Maciej Gośniowski
- Anna Łuczak | Teatr 21
- Aleksander Orliński | Teatr 21
- Maciej Pesta
- Martyna Peszko
- Marta Stańczyk | Teatr 21
Autorką znakomitego hasła You Can fail!, które zrodziło się podczas jednej z prób otwartych w Centrum Sztuki Włączajacej, jest Joanna Rusak
Wykonanie scenografii: Piotr Szczygielski, Rafał Popis
Na spektaklu 29 października dostępne będzie tłumaczenie na PJM (polski język migowy).
Premiera: 1 czerwca 2024
Halo, szkoły!
Dla zorganizowanych grup szkolnych mamy specjalne oferty cenowe.
Zapytaj o nie pracowników Kasy (tel. (22) 833 68 80) i Biura Sprzedaży (tel. (22) 832 46 19 lub (22) 833 96 10).
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
Spektakl powstał dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Społecznej Instytucji Kultury.