Przejdź do głównej zawartości strony

Maciej Stuhr

Maciej Stuhr | Fot. Bartek Warzecha
Maciej Stuhr | Fot. Bartek Warzecha

Urodził się w 1975 roku w Krakowie. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim
i studia aktorskie w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Zadebiutował na dużym ekranie u Krzysztofa Kieślowskiego w Dekalogu X jako 13-latek. Szybko stał się niezwykle wszechstronnym aktorem realizującym się w filmie i teatrze najwyższej artystycznej rangi, ale także w produkcjach popularnych.

W latach 2008-2019 współtworzył zespół Nowego Teatru w Warszawie. U Krzysztofa Warlikowskiego zadebiutował w 2007 roku w przedstawieniu Anioły w Ameryce. Od tamtej pory stworzył role, które weszły do kanonu polskiego teatru w (A)pollonii, Końcu czy Francuzach. Grał także w spektaklach m.in. u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Garbaczewskiego
i Anny Smolar. Przez ponad 15 lat występował u boku Krystyny Jandy w przestawieniu Boska!. Ostatnie lata przyniosły wybitne – i niezwykle zróżnicowane – kreacje w Obławie Marcina Krzyształowicza, Pokłosiu WładysławaPasikowskiego, filmach Wojtka Smarzowskiego, obrazie Janusza Majewskiego Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, międzynarodowej koprodukcji Czerwony kapitan Michala Kollara, Sali Samobójców. Hejterze Jana Komasy, filmie Powrót do tamtych dni Konrada Aksinowicza czy Fucking Bornholm w reżyserii Anny Kazejak.

Jest członkiem Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Wyreżyserował spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu na podstawie książki Doroty Masłowskiej Inni Ludzie czy przedstawienie na podstawie tekstów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego Smuteczek, czyli ostatni naiwni, a także ze studentami warszawskiej Akademii Teatralnej filmy krótkometrażowe: Milczenie polskich owiec, Ding Dong, Krwawy Dziekan, II Koncert na Wiolonczelę i Orkiestrę i film pełnometrażowy Marta Grall. Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w 33 scenach z życia i dwóch Orłów za pierwszoplanowe role w filmach Pokłosie i Powrót do tamtych dni.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Obecnie gra

Zemsta

Zemsta

„Zemsta”, czyli sztuka, w której nie chodzi o mur graniczny. Opowieść o władzy, miłości, pieniądzach i marzeniach. Klasyczna komedia XIX-wieczna, arcydzieło literatury polskiej, we współczesnej inscenizacji Michała Zadary - takiej, jakiej chciałby Fredro. Historia pełna inteligencji i elegancji, ale też przemocy.

 

niedziela

 

wtorek

 

środa

Maciej Stuhr: Mam to wszystko w standupie!

Maciej Stuhr: Mam to wszystko w standupie!

Maciej Stuhr wraca na ironiczno-sarkastyczną scenę żartu z nowym programem: „Mam to wszystko w standupie!”. Wiecie, czego spodziewać się po tym Panu, więc wierzymy, że nie musimy Was namawiać na wieczór w jego towarzystwie. Bo kto nie lubi posłuchać błyskotliwych spostrzeżeń na temat otaczającego nas "żyćka", ciętych ripost i diagnoz - nawet jeśli nietrafionych, to na pewno bardzo śmiesznych?

 

środa