Przejdź do głównej zawartości strony

Bartosz Porczyk

Bartosz Porczyk | Fot. Marcin Rodzaj
Bartosz Porczyk | Fot. Marcin Rodzaj

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, studia ukończył w 2003 roku. Karierę zawodową zaczął na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. W latach 2003–2006 był aktorem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu pod kierownictwem artystycznym Wojciecha Kościelniaka. Po zdobyciu Grand Prix na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2006 roku został zatrudniony w Teatrze Polskim we Wrocławiu pod dyrekcją Krzysztofa Mieszkowskiego, gdzie pracował przez 10 lat.

W 2010 roku powstała jego solowa płyta pt. Sprawca. W 2016 roku rozpoczął współpracę ze stołecznymi scenami: Teatrem Powszechnym i Teatrem Syrena. W latach 2013–2016 prowadził działalność dydaktyczną na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu na Wydziale Aktorstwo Lalkarskie (interpretacja piosenki aktorskiej). W 2016 roku wyreżyserował dyplom aktorski tego wydziału – Amadeusza Shaffera. W tym samym czasie został wykładowcą Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 2016 roku jest aktorem warszawskiego Teatru Studio pod dyrekcją Natalii Korczakowskiej.

Przez 17 lat pracy zawodowej rozwijał się współpracując z takimi reżyserami jak: Waldemar Zawodziński, Wojciech Kościelniak, Natalia Korczakowska, Jan Klata, Agnieszka Olsten, Wiktor Rubin, Jerzy Bielunas, Konrad Imiela, Łukasz Twarkowski, Michał Zadara, Krzysztof Garbaczewski, Ewelina Marciniak, Jan Machulski, Jan Komasa, Wojciech Smarzowski, Marek Fiedor, Antoni Krauze, Weronika Migoń, Ryszard Bugajski.

Jest laureatem licznych nagród, m.in.: Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Ekarta w spektaklu Baal Bertolda Brechta w reżyserii Marka Fiedora oraz Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego (2003); Złotego Tukana – Głównej Nagrody Konkursu, Tukana Dziennikarzy i Tukana Publiczności na 27. Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki we Wrocławiu (2006), Nagrody za Najlepszą główną rolę męską na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dublin Fringe Festival za rolę w spektaklu Smycz w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Za rolę w Smyczy otrzymał też m.in.: Nagrodę Aktorską „Jajco festiwalu” na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2007), Nagrodę za Najlepszą Rolę Męską na 38. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych (2008) i Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Wrocławia na 42. Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora. Laureat Nagrody Grand Prix 48. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w spektaklu Sprawa Dantona w reżyserii Jana Klaty (2008), nagrody aktorskiej na Opolskim Festiwalu Teatralnym Klasyka Polska za rolę Stanisława Wokulskiego w spektaklu Lalka w reżyserii Wiktora Rubina oraz wielu innych nagród. W 2011 roku został odznaczony Brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2014 roku był nominowany do Paszportu „Polityki” w kategorii Teatr za rolę Gustawa w Dziadach w reżyserii Michała Zadary.

Prywatnie jest mężem tancerki, aktorki i choreografki Eweliny Adamskiej-Porczyk oraz tatą dwóch synów, Oskara i Gustawa. W wolnych chwilach komponuje muzykę, pisze teksty piosenek, maluje obrazy i jeździ konno.

Obecnie gra

Sen nocy letniej

Sen nocy letniej

Zapraszając na „Sen nocy letniej” w reżyserii Michała Zadary, zapraszamy na wyprawę, w której komedia styka się z tajemnicą: niebezpieczną, bo odsłaniającą ciemne zakamarki ludzkiej natury, kusicielską i zachęcającą, bo prowadzącą do miejsca, w którym można zobaczyć to, co ukryte. Zapraszamy Was tam, gdzie znane staje się obce, a to codzienne i zwyczajne niezwykłe i niewytłumaczalne.

Zemsta

Zemsta

„Zemsta”, czyli sztuka, w której nie chodzi o mur graniczny. Opowieść o władzy, miłości, pieniądzach i marzeniach. Klasyczna komedia XIX-wieczna, arcydzieło literatury polskiej, we współczesnej inscenizacji Michała Zadary - takiej, jakiej chciałby Fredro. Historia pełna inteligencji i elegancji, ale też przemocy.

 

sobota

 

sobota

 

niedziela

 

czwartek

 

piątek

 

sobota

 

sobota

 

sobota

 

piątek

 

sobota

 

sobota