Przejdź do głównej zawartości strony

Sezon 68., czyli wiele smaków komedii w Komedii

Klasy­ka komedii, współczesne tek­sty oraz kam­er­alne for­maty teatralne, satyryczne i muzy­czne. Wszys­tkie sma­ki komedii – oto nasze propozy­c­je na rozpoczy­na­ją­cy się sezon 2023/2024. Pre­mierowe dania dla widzów i widzek przy­go­tu­ją: Maciej Pod­stawny, Piotr Cieplak, Michał Zadara, Justy­na Sobczyk, Aga­ta Puszcz oraz Ane­ta Groszyńs­ka i Michał Sufin. 

Tworząc repertuar rozpoczynającego się dziś w Teatrze Komedia sezonu 2023/2024 podążaliśmy za zdaniem Gottholda Ephraima Lessinga, że „prawdziwy, powszechny użytek z komedii tkwi w samym śmiechu”. Śmiech może łączyć, uwalniać, pozwalać przyjmować funkcję krytyczną wobec rzeczywistości i dawać szansę spojrzenia – choćby na chwilę – z dystansu na naszą codzienność. Wierzymy, że wspólnie z zaproszonymi do współpracy twórcami i twórczyniami stworzymy różnorodną i smaczną ucztę, teatralne menu, które pozwoli Państwu doświadczyć wielu smaków komedii.

Jak może smakować k(K)omedia?

Na dużej scenie pozostają z nami cieszące się niesłabnącą popularnością tytuły poprzednich sezonów. Kontynuujemy także – zainicjowane w minionym roku – poszerzanie repertuaru o spektakle dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie również działań sąsiedzkich na Żoliborzu.    

Pierwszą premierą sezonu, zaplanowaną 10 listopada, będzie inscenizacja pełnej bezwzględnego poczucia humoru oraz dystansu książki „Jak się starzeć bez godności” Magdaleny Grzebałkowskiej i Ewy Winnickiej. Ten ironiczny „antyporadnik” wyreżyseruje Maciej Podstawny. Autorem adaptacji jest Maciej Łubieński, scenografię i kostiumy zaprojektowała Barbara Hanicka. Za muzyczną okrasę odpowiada Radek Łukasiewicz, za reżyserię świateł Mirek Kaczmarek, a za choreografię Anna Obszańska. Na scenie zobaczymy nieoczywistą konstelację aktorską: Tomasza Dedka, Sandrę Korzeniak, Rozalię Mierzicką, Irenę Sierakowską i Katarzynę Żak.

W wieczór sylwestrowy Teatr Komedia posmakuje torfowej whisky, przebierze się w mroczny kostium i miejsce gęstniejącej z każdą minutą akcji kryminału, a w role opowiadaczy-detektywów wcielą się aktorzy Teatru improwizowanego Klancyk. Będzie trochę strasznie, ale bardziej śmiesznie, bo nasze noir zawsze kończymy happy endem. W styczniu zapraszamy na premierę nowej ramówki Kanału Polska. Kanału, w którym Katarzyna Kasia, Michał Kempa, Wojciech Fiedorczuk i Grzegorz Markowski zmieniają smak telewizji tradycyjnej i nietradycyjnej, prezentując tylko niesprawdzone newsy i wynosząc do roli gwiazd niezasługujących na to ludzi.

24 lutego serwujemy opowieść o kulisach tworzenia farsy na przykładzie „Czego nie widać” Michaela Frayna. Kipiącą komizmem sztukę brytyjskiego mistrza gatunku z brawurowymi zwrotami akcji i serią szalonych teatralnych wypadków „przy pracy” wyreżyseruje Piotr Cieplak. Scenografię i kostiumy do spektaklu stworzy Andrzej Witkowski, a w obsadzie znajdą się między innymi Adam Ferency, Lidia Sadowa, Anna Smołowik i Rafał Zawierucha.   

W naszym menu klasykę polskiej komedii reprezentuje „Zemsta” Aleksandra Fredry (premiera 19 kwietnia) w reżyserii Michała Zadary. Propozycja zrywająca z podejściem: „szlachetnie, czyli nudno i po literach” albo „radykalnie, czyli napisane raz jeszcze”. Mierząc się z klasykiem chcemy pokazać „Zemstę” na śmiesznie, bez szydery, inteligentnie i z polotem. Na scenie zadbają o to między innymi Arkadiusz Brykalski w roli Cześnika, Bartosz Porczyk jako Rejent i Maciej Stuhr, który wcieli się w postać Papkina.  

Po frekwencyjnym sukcesie młodzieżowych „Pasztetów, do boju!” do listy dań dodajemy kolejne przedstawienie dla nastolatków i nastolatek. Będzie to słodko-gorzka opowieść dotykająca ich codziennych spraw oraz porażek dających siłę i będących początkiem przygody we wspólnym błądzeniu. Premierę spektaklu „Przegryw, czyli historie o tym, jak razem błądzić, chybiać do celu i kręcić się w kółko” w reżyserii Justyny Sobczyk i w koprodukcji z Teatrem 21, zaplanowaliśmy w Dzień (dużego) Dziecka.

Nowa przestrzeń: potrzebna nazwa

Urozmaicając i przyprawiając ofertę repertuarową szukamy nie tylko najsmaczniejszych tytułów oraz najciekawszych twórców i twórczyń. Już jesienią otworzymy nową scenę Teatru: kameralną, liczącą nie więcej niż 200 foteli (albo kawiarnianych stolików), gotową na poważne i niepoważne eksperymenty, czekającą na sąsiadów i sąsiadki. Ale nie zrobimy tego bez Was, a dokładniej bez nazwy dla tego miejsca, której już za chwilę poszukamy wspólnie w #niepoważnejnaserio ankiecie (śledźcie nasze media społecznościowe).

Mała scena zainauguruje działalność muzycznym wieczorem piosenek Kaliny Jędrusik w reżyserii Agaty Puszcz i wykonaniu Barbary Kurdej-Szatan. 6 grudnia, w mikołajki, zaprosimy Was tu na pierwszą dziecięcą premierę: „Misji Sowy” wg książki Tomasza Stawiszyńskiego, w reżyserii Anety Groszyńskiej i Michała Sufina. 

W kolejnych tygodniach i miesiącach w programie małej sceny o wielkich możliwościach znajdziecie między innymi tworzony przez Grzegorza Uzdańskiego i Joannę Pawluśkiewicz serial żoliborski – nowy format teatralny czerpiący niepowagę z historii oraz codziennego życia mieszkańców i mieszkanek Żoliborza – improwizowane (kryminalne i musicalowe) formy komediowe, stand-upy, koncerty, recitale, warsztaty, spotkania autorskie oraz rozmowy z twórcami i twórczyniami naszych spektakli. Dodatkowa przestrzeń, którą oddajemy publiczności, to efekt strategicznej współpracy z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową – właścicielem budynku Komedii. Jej uruchomienie pozwoli także na realizację przedsięwzięć teatralnych oraz inicjatyw związanych z edukacją kulturalną, Żoliborzem, budowaniem lokalnej, sąsiedzkiej wspólnoty i sieci współprac.

Tworzymy nowe, nie zapominając o starym, a w naszym teatralnym menu proponujemy to, czego sami potrzebujemy: szczyptę dystansu do codzienności, śmiech na osłodę i łyżkę antidotum na niemoc. Po więcej zapraszamy do Komedii i na naszą nową stronę internetową, której daleko do nudnej witryny sklepowej, a bliżej do przewodnika po komedii i kompasu dla tych, którzy chcą miło spędzić czas na Żoliborzu. Dobierzcie spektakl dla siebie wskazując, czy szukacie lekkich żartów, przedstawienia dla dwojga, refleksji, eksperymentów lub innego doświadczenia komedii w Komedii.

Lubimy mówić, że położony blisko serca zielonego Żoliborza Teatr Komedia to przepona śmiechu polecamy wspólny oddech od codzienności i zapraszamy na nasze spektakle. Czekamy na Was nieustannie na www.teatrkomedia.pl oraz we foyer – jak zawsze gotowi do pomocy i jak zawsze #niepoważninaserio.

Mamy nadzieję, że zgłodnieliście. Smacznego!

Powiązane

Teatralne numery. Podsumowujemy 67. sezon w Teatrze Komedia

Sezon 2022/2023 był 67. sezonem artysty­cznym Teatru Kome­dia. Zagral­iśmy dla Was 245 spek­tak­li, czyli śred­nio 24,5 przed­staw­ienia miesięcznie. Cieszymy się i dzięku­je­my każdej z 83 079 osób, że mogliśmy Was goś­cić, że robil­iś­cie z nami uśmiech­nięte self­ie i dołączyliś­cie do grona „niepoważnych na serio”.