Przejdź do głównej zawartości strony

Barbara Wysocka

Barbara Wysocka | Fot. Paulina Holtz
Barbara Wysocka | Fot. Paulina Holtz

Aktorka i reżyserka. Absolwentka Wydziałów Aktorskiego i Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wcześniej studiowała grę na skrzypcach w Hochschule für Musik we Freiburgu w Niemczech.

W latach 2004-2014 związana ze Starym Teatrem w Krakowie, obecnie w zespole aktorskim Teatru Powszechnego w Warszawie. Wielokrotnie nagradzana za swoje role i spektakle (Judyta w Księdzu Marku, Agnieszka w 8 Dniu Tygodnia, Kassandra w Odprawie posłów greckich, Aleksandra Billewiczówna w Trylogii, Idalia w Fantazym, Lilla w Lilli Wenedzie, Szapocznikow. Stan nieważkości, Chopin bez fortepianu, Bieguni). Współpracowała z Maxim Gorki Theater oraz Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie. Reżyserowała m.in. w Kammerspiele oraz w Bayerische Staatsoper w Monachium, Staatsoper w Berlinie, Volkstheater w Wiedniu, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Teatrze Narodowym i Teatrze Powszechnym w Warszawie, w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Grand Teatre del Liceu w Barcelonie oraz dla Bregenzer Festspiele. Instalacje audio i video tworzyła dla Schauspielhaus w Wiedniu oraz Komische Oper w Berlinie. W roku akademickim 2019/20 jako Cornell Distinguished International Visiting Professor wykładała na Wydziale Teatru Swarthmore College w Filadelfii, USA.

Nagrodzona m.in. Złotym Yorickiem, Paszportem „Polityki” za rok 2009, główną nagrodą aktorską Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” za rolę Idalii w spektaklu Fantazy, główną nagrodą aktorską Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej za rolę w spektaklu Bieguni. Współtworzy grupę artystyczną Centrala.

Obecnie gra

Sen nocy letniej

Sen nocy letniej

Zapraszając na „Sen nocy letniej” w reżyserii Michała Zadary, zapraszamy na wyprawę, w której komedia styka się z tajemnicą: niebezpieczną, bo odsłaniającą ciemne zakamarki ludzkiej natury, kusicielską i zachęcającą, bo prowadzącą do miejsca, w którym można zobaczyć to, co ukryte. Zapraszamy Was tam, gdzie znane staje się obce, a to codzienne i zwyczajne niezwykłe i niewytłumaczalne.

 

sobota

 

niedziela

 

piątek

 

sobota

 

sobota

 

niedziela

 

czwartek

 

piątek

Zemsta

Zemsta

„Zemsta”, czyli sztuka, w której nie chodzi o mur graniczny. Opowieść o władzy, miłości, pieniądzach i marzeniach. Klasyczna komedia XIX-wieczna, arcydzieło literatury polskiej, we współczesnej inscenizacji Michała Zadary - takiej, jakiej chciałby Fredro. Historia pełna inteligencji i elegancji, ale też przemocy.

 

sobota

 

sobota

 

piątek

 

sobota

 

sobota

 

piątek

 

sobota

 

sobota

 

niedziela

 

niedziela

 

czwartek

 

piątek