Czego możemy spodziewać się po ścianach Teatru Komedia? Plakatów, rysunków satyrycznych, karykatur w starym, dobrym stylu? To też, ale jest jeszcze inna forma radzenia sobie z absurdami rzeczywistości w jednym obrazku – MEM. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Memów w Płocku – pierwszym w Polsce muzeum, w którym w formie galeryjnej wystawiona jest internetowa twórczość Polek i Polaków reagujących memami na wydarzenia społeczno-polityczne.
Memy to jednak nie tylko śmieszne obrazki. Doczekały się niejednej naukowej analizy – ich funkcję jako pierwszy opisał biolog Richard Dawkins w książce „Samolubny gen”. Nazwał mem najmniejszą jednostką informacji kulturowej, która jest przez innych powielana i zapisywana w pamięci. W przypadku memów satyrycznych tylko jedna cecha wskazana przez Dawkinsa się zestarzała. Chodzi o ich rzekomą długowieczność. Niestety, memy opisujące bieżące wydarzenia są ważne tylko tu i teraz, a ich termin ważności jest bardzo krótki. Dlatego spieszmy śmiać się z memów, bo jutro mogą już być nieaktualne.
Jak rozumieć memy? Jak ocenić, co jest śmieszne, a co nie? Trudno powiedzieć, bo każdy żart musicie przefiltrować przez własne poczucie humoru oraz wrażliwość. W Teatrze Komedia znajdziecie nasz „memowy przewodnik”, na który składają się obiekty ze zbiorów płockiego muzeum. Główną inspiracją dla opowieści stworzonej przez kuratorkę Agnieszkę Matan była Piramida Poczucia Humoru autorstwa Klementyny Szymańskiej. W naszej piramidzie nie ma jednak kolejności – podążając za Maslowem uważamy bowiem, że każdy człowiek ma prawo do osobistej hierarchii żartów, bez których nie może żyć. Zdecydujcie, co jest u Was podstawą piramidy, a co mieści się na jej szczycie. Czy bliżej Wam do żartów wysublimowanych, czy może tak naprawdę Wasze alter ego to żarty najprostsze?
Jako że internetowe obrazki najlepiej mają się na wallu w nieformalnych okolicznościach, godnym miejscem dla zbiorów z Płocka uczyniliśmy ściany naszego teatralnego bufetu, które odsłonimy w nowym, memowym wydaniu już 8 maja o 17:00. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie #niepoważnenaserio oprowadzanie Agnieszki Matan – kuratorki Muzeum Memów oraz wystawy w Komedii. Zapraszamy do podróży w głąb siebie i życzymy dystansu oraz wiecznego humoru.
- Wystawę można oglądać przed spektaklami i w przerwach przedstawień repertuarowych Teatru Komedia na Dużej Scenie
- Na otwarcie wystawy i oprowadzanie kuratorskie z Agnieszką Matan 8 maja o 17:00 obowiązują zapisy mailowe na adres: pr@teatrkomedia.pl
Muzeum Memów powstało w 2022 roku i jest częścią najzabawniejszego weekendu w roku, czyli Festiwalu Big Festivalowski. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 15–17 sierpnia. Szczegóły znajdziecie na stronie www.bigfestivalowski.com