Julian kocha Lię - jest o tym przekonany. Lia nie odwzajemnia tego uczucia, ale jednocześnie nie chce, żeby Julian stracił wiarę w miłość - tym bardziej, że właśnie dowiedziała się o rozwodzie jego rodziców. A może raczej zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowanym uczuciem jest miłość?
Julian i Lia podejmują teatralną grę - przy pomocy tkanin (kocy, obrusów, fragmentów materiałów) aranżują sytuacje i tworzą konkretne miejsca i bohaterów. Wcielają się w postacie, dzięki którym dowiadują się więcej na temat różnych rodzajów miłości. Ich trwające 45 minut spotkanie staje się okazją do bliższego spojrzenia na długoletnie związki, które trwają i takie, które kończą się rozwodem, na miłość do świnki morskiej, lodów cytrynowych i… zbierania kasztanów.
No właśnie: bo jak to jest z tą miłością? Może trwać wiecznie? Kocha się tylko przez chwilę? A może… to znacznie bardziej skomplikowane?
Czy Julianowi i Lii uda się odkryć istotę miłości?
Prezentacji spektaklu „Kocham Cię” towarzyszą warsztaty prowadzone przez duet aktorski: Olgę Nowicką i Mikołaja Bańdo.
Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczką będą zachęcani do wymiany spostrzeżeń i wrażeń z przedstawienia oraz dyskusji wokół jego problematyki. Porozmawiamy o różnych rodzajach relacji – o rodzinie, przyjaźni, pierwszych sympatiach, a także o tym co trudne w rozpoznawaniu i nazywaniu własnych emocji, zwłaszcza w okresie dorastania. Warsztaty z wykorzystaniem prostych materiałów edukacyjnych trwają 45 minut i odbywają się od razu po spektaklu.
Spektakl „Kocham Cię” możemy opcjonalnie przedstawiać w szkole w formule „teatru w klasie” — modelu działania bardzo rozpowszechnionego w Niemczech. Szkolna klasa staje się sceną, na której występuje niewielka liczba aktorów — najczęściej to jedna lub dwie osoby. Kameralna przestrzeń ułatwia kontakt między występującymi i oglądającymi. Prezentacja spektaklu w przestrzeni znanej młodym sprawia, że teatr staje się czymś naturalnym i bliskim. Teksty dla teatru w klasie zwykle podejmują ważne kwestia społeczne lub problemy, z którymi mierzy się młodzież. Celem takich projektów jest zbudowanie okazji do rozmowy na podejmowany temat — dlatego pokazowi spektaklowi w szkole towarzyszą warsztaty. Spektakl prezentowany w szkole w połączeniu z warsztatem trwa 2 godziny lekcyjne.
Nauczycielki i nauczycieli zainteresowanych pokazem w swojej szkole serdecznie zachęcamy do kontaktu z Robertem Ostolskim: robertostolski@teatrkomedia.pl, numer telefonu: 602 575 654.
Twórcy i twórczynie
- Autor: Kristo Šagor
- Tłumaczenie: Iwona Nowacki
- Reżyseria: Tomasz Kaczorowski
- Obsada: Olga Nowicka i Mikołaj Bańdo
- Działania edukacyjne: Justyna Czarnota
- Kostiumy: Agnieszka Wielewska
- Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
- Produkcja: Robert Ostolski
- Autorka zdjęć ze spektaklu: Marta Ankiersztejn
Prawa autorskie do sztuki „Kocham Cię” reprezentuje w Polsce Agencja ADiT w Warszawie.
Przekład sztuki powstał dzięki wsparciu Goethe-Institut.