„Klancyk i…” to cykl improwizowanych spektakli z udziałem ciekawych gości ze świata kultury, sztuki i mediów na scenie Teatru Komedia – rozwijamy formułę zainicjowaną pod komediową kopułą w 2023 roku. Dotąd Klancyk improwizował u nas m.in. z Mariuszem Szczygłem, Tomaszem Kotem, Marią Peszek i Janem Peszkiem. Kogo i czego spodziewamy się w tym sezonie?
Punktem wyjścia do improwizowanych scen będą rozmowy i występy artystów, muzyków, pisarzy czy podcasterów, ale nie sposób przewidzieć dokąd doprowadzi nas wyobraźnia, energia i absurdalne poczucie humoru Klancyka. Wiemy, że każdy spektakl będzie równie nieprzewidywalny co jednorazowy. Gośćmi serii w sezonie 2024/2025 będą: Make Life Harder (Karolina Bacia i Jakobe Mansztajn), Kwiat Jabłoni, Katarzyna Kasia, Grzegorz Markowski, Mikromusic, twórca Działu Zagranicznego Maciej Okraszewski, Zygmunt Miłoszewski oraz Marta Niedźwiecka.
Teatr Improwizowany Klancyk jest jednym z pionierów improwizacji komediowej w Polsce i pierwszym warszawskim teatrem impro. Istnieje z grubsza od 2006 roku. Ich spektakle to historie pisane na bieżąco, rodzące się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru.
Klancyk to Maciej Buchwald, Krzysztof Dziubak, Bartosz Młynarski, Paweł Najgebauer, Piotr Sikora, Błażej Staryszak, Krzysztof Wiśniewski, Grzegorz Uzdański.
Współtworzyli nową warszawską scenę komediową, w tym Klub Komediowy, Szkołę Impro i Resort Komedii. Klancyk ma na koncie występy na festiwalach literackich, muzycznych i teatralnych w kraju i zagranicą m.in. Apostrof —Międzynarodowy Festiwal Literatury (Warszawa),Big Book Festival (Warszawa), Festiwal im. Zygmunta Haupta (Gorlice), Miedzianka Fest (Miedzianka), Malta Festival (Poznań), Open’er Festival (Gdynia), Chicago Improv Festival, Del Close Marathon (Nowy Jork), Jazzahead Festival (Brema).
Współpracowali m.in. z Biblioteką Narodową, Instytutem im. Adama Mickiewicza, Fundacją Instytut Reportażu oraz Radiem 357. We wspólnych scenicznych przedsięwzięciach występowali m.in. z Katarzyną Nosowską, Magdaleną Grzebałkowską, Dorotą Masłowską, Mariuszem Szczygłem, Januszem Gajosem czy Marcinem Maseckim.
Produkują komediowy podcast „Codzienne trudności” rejestrowany z udziałem publiczności na żywo. Ich gośćmi są komiczki i komicy, osoby związane ze światem muzyki i filmu, dziennikarze i dziennikarki, pisarki i pisarze.