Przejdź do głównej zawartości strony

Historia rozśmieszania

historia rozśmieszania
Wystawa plakatów Jana Młodożeńca | Fot. Maciej Czerski

Dzi­ałamy w pięknym obiek­cie i w pięknej okol­i­cy, mamy też piękną his­torię — i jest to his­to­ria rozśmiesza­nia. W dawnej Komedii wys­tępowali m.in. Bar­bara Krafftów­na, Ire­na Kwiatkows­ka, Ali­na Janows­ka, Mar­i­an Opa­nia, Wiesław Mich­nikows­ki, Ste­fan Fried­mann, Janusz Rewińs­ki, a spek­tak­le przy­go­towywali Olga Lip­ińs­ka czy Jonasz Kof­ta.

Teatr „Komedia” rozpoczął działalność w 1957 r. w gmachu wybudowanym w 1952 r. przy ulicy Sierpeckiej 7 róg Próchnika. Scena i widownia Teatru ma układ amfiteatralny. Obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Pierwszym spektaklem rozpoczynającym działalność Teatru „Komedia” był musical pt. „Kiss me Kate” Cole'a Portera z polskim tekstem Janusza Minkiewicza i Antoniego Marianowicza, w reżyserii Jerzego Rakowieckiego i scenografią Jana Kosińskiego. Premiera odbyła się 14 września 1957 r.

Od początku swego istnienia Teatr prezentował głównie komedie klasyczne, a wśród nich: „Gwałtu, co się dzieje!” i „Dożywocie” Aleksandra Fredry, komedie muzyczne i śpiewogry jak: „Ja się nie boję braci Rojek” K.I. Gałczyńskiego, „Kram z piosenkami” Leona Schillera w reżyserii Olgi Lipińskiej oraz spektakle dla dzieci i młodzieży: „Pierścień i róża”, „Krasnoludki, krasnoludki”.

W styczniu 1990 r. Teatr zmienił nazwę na „Północne Centrum Sztuki”. W 1992 r. po rozpoczęciu działalności artystycznej na zasadach impresaryjnych, do nazwy Północne Centrum Sztuki dodana została ponownie nazwa Teatr Komedia. W tym też roku nastąpił powrót do tradycji repertuarowych sprzed 1990 r. – na scenie pojawiły się przedstawienia z repertuaru klasycznego, w tym m.in.: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza w reżyserii Jana Englerta, śpiewogry i musicale takie jak: „Pan Twardowski” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, „Fame” w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego, komedie i farsy, a wśród nich: „Mój przyjaciel Harvey” z udziałem Ireny Kwiatkowskiej i Jana Kobuszewskiego w reżyserii Marcina Sławińskiego, „Z rączki do rączki” w reżyserii Andrzeja Rozhina, „Prywatna klinika” w reżyserii Jerzego Bończaka, a także przedstawienia dla dzieci i młodzieży: „Królewna Śnieżka” w reżyserii Krzysztofa Kolbergera, „Król Maciuś I” w reżyserii Cezarego Domagały, „Tajemniczy ogród” w reżyserii Janusza Szydłowskiego, „Kopciuszek” w reżyserii Karola Stępkowskiego.

W ostatnich latach Komedia wystawiała głównie farsy, obecnie Teatr rozszerza program o różnorodne gatunki i formy komediowe, niezmiennie proponując widzkom i widzom humor, dowcip, zabawę, ale też satyryczny i krytyczny komentarz do otaczającej rzeczywistości.

Spójrz, co gramy teraz! Zajrzyj do naszego repertuaru i wybierz coś dla siebie!