Przejdź do głównej zawartości strony

Magda Smalara

Magda Smalara

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2002), znana widzom polskim z wielu filmów i seriali – Pod powierzchnią, Dziewczyny wojenne, Pajęczyna, To nie ze mną. Związana z wieloma warszawskimi teatrami – Polskim, Dramatycznym, Och- teatrem i Teatrem Muzycznym ROMA.

W 2012 roku zadebiutowała jako reżyserka i scenarzystka przygotowując spektakl Wszędzie jest Wyspa Tu oparty na poezji Wisławy Szymborskiej w opracowaniu muzycznym Urszuli Borkowskiej. W nowej wersji i pod zmienionym tytułem – 100 minut dla urody przedstawienie to do dziś jest wystawiane na scenach w całej Polsce. W 2013 roku premierę miał autorski program Kobieta do zjedzenia, powstały również we współpracy z Urszulą Borkowską, również grany z powodzeniem do dziś.

Wciąż od czasu do czasu para się reżyserią, zwłaszcza projektów muzycznych. Wyreżyserowała emitowany w Radiu RDC koncert na sześćdziesięciolecie Studenckiego Teatru Satyryków (2013), a także koncert utworów Wojciecha Młynarskiego Piosenka to jest forma magiczna w 2017 roku. Jest autorką scenariusza monodramu muzycznego 13 randek DaNuty z piosenkami Danuty Rinn, wykonywanego przez Katarzynę Dąbrowską (premiera odbyła się w kwietniu 2023 r). W lipcu 2023 odbyła się premiera przygotowywanego we współpracy z Urszulą Borkowską koncertu- spektaklu z poezją K.I. Gałczyńskiego, Ildefons. Facet księżycowy. W sierpniu 2024 w Teatrze Atelier w Sopocie odbędzie się premiera nowego recitalu, czy też stand-upu z muzyką pt. Piosenki na receptę, również powstałego we współpracy z Urszulą Borkowską.

Laureatka Grand-Prix, nagrody Dziennikarzy i Nagrody Publiczności w konkursie na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej w 2001 roku, od 2009 co roku zasiada w fotelu prowadzącej konkursowe koncerty. Od 2016 roku współpracuje z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie prowadząc zajęcia na wydziale wokalno-aktorskim, od 2019 jako etatowa wykładowczyni. Na początku 2022 obroniła z wyróżnieniem dysertację na temat interpretacji piosenki aktorskiej i otrzymała tytuł Doktora sztuk muzycznych. W 2024 roku nominowana do tytułu Mistrza mowy polskiej.

Obecnie gra

Karnawał warszawski

Karnawał warszawski

Zapraszamy Was do podróży w czasie po zapomnianym wodewilowym gatunku. Po Warszawie z początku XX wieku. Po najpopularniejszych balach karnawałowych wielkiego miasta, w którym trwa nieustanna społeczna maskarada, walka o marzenia i status. Uwikłani w karnawał, który nigdy się nie kończy, chcemy Wam powiedzieć: oddajcie się żywiołowi przebieranek, pożyjcie przez chwilę nieswoim życiem, wybierzcie sobie kogo dziś zagracie.